Spis treści:

  1. Rodzaje skór na rękawiczki
  2. Ekskluzywne odmiany skór na rękawiczki
  3. Jaka skóra jest najlepsza na wykonanie rękawiczek? Odpowiadamy!

Rękawiczki skórzane to nie tylko modny element męskiej, jak i damskiej garderoby, ale także bardzo funkcjonalny element galanterii, który zapewnia komfort podczas chłodnych dni czy chociażby jazdy samochodem. Rękawiczki ze skóry naturalnej charakteryzuje przede wszystkim elegancja, ale także i klasa, które przykuwają wzrok każdego. Co ważne, podkreślają one styl noszącego i stylizację, do której są noszone. W szafie każdego mężczyzny, jak i kobiety, których styl przepełniony jest elegancją i szykiem, powinna znaleźć się choć jedna para skórzanych rękawiczek z naturalnej skóry. Rodzajów materiałów wykorzystywanych do ich produkcji jest wiele. Powstaje jednak pytanie, która ze skór sprawdza się najlepiej? Jaka skóra jest najlepsza na rękawiczki? Sprawdzamy!

Rodzaje skór na rękawiczki

Współcześnie coraz więcej osób decyduje się na zakup rękawiczek z naturalnej skóry, które, choć nie są najniższej ceny, to są jej warte – to zdecydowanie inwestycja na lata. Na ostateczny koszt zakupu rękawiczek składa się jednak nie tylko nakład pracy ręcznej, ale także rodzaj wykorzystywanego materiału.

Wymagania jakościowe w przypadku doboru skóry do galanterii są niezwykle wysokie, tym samym zyskujemy gwarancję najlepszego produktu. Idealna para skórzanych rękawiczek damskich czy męskich rękawic ze skóry powinna być wykonana z wytrzymałej skóry, jednak nie za gruba, tak, aby dłoń z łatwością mogła się zginać. W tym miejscu należy zaznaczyć wartość garbowania skóry – zabieg ten wymaga czasu, a także wykorzystania odpowiednich środków chemicznych, które wzmocnią materiał, jednocześnie nie podrażniając skóry dłoni i zapewniając swobodę ruchu.

Jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do produkcji rękawiczek jest skóra jagnięca. Trudno się temu dziwić, jest niezwykle wytrzymała, ale cechuje się również największą miękkością i elastycznością, dzięki czemu rękawice ze skóry jagnięcej są bardzo wytrzymałe. Jagnięca skóra jest nie tylko miękka, ale również delikatna i przyjemna w dotyku, dzięki czemu gwarantuje komfort noszenia. Obok skóry jagnięcej na rękawiczki równie często wykorzystywana jest skóra owcza. Niemiej jednak produkowana jest ze starszych i większych zwierząt, przez co posiada gorsze parametry. Mimo że wytrzymała, to jest bardziej podatna na uszkodzenia.

Rękawiczki z irchy, czyli ze skóry daniela to modele, które są bardzo eleganckie, ale trudno dostępne. Skóra ta jest wyprawiana olejowo z użyciem oleju z wątroby ryb morskich (tran), dlatego też skóra ma charakterystyczny zapach i kolor. Rękawiczki z irchy to modele cenione za oryginalny wygląd i walory użytkowe. Niemniej jednak jasny materiał często ulega zabrudzeniom w trakcie użytkowania.

Rękawiczki mogą być również wykonane z zamszu. Zamszowe rękawiczki to rękawiczki z lekko włochatej skóry charakteryzującej się miękkością, co podkreśla ich ekskluzywny charakter. Zamsz jednak jest nieco bardziej wymagającym materiałem – dużo łatwiej się brudzi, a do tego źle znosi wodę, dlatego też należy pamiętać o odpowiedniej impregnacji rękawiczek z zamszu i ich właściwej pielęgnacji.

Obecnie wiele osób decyduje się także na zakup galanterii ze skóry koźlęcej, której cechą charakterystyczną jest dużą wytrzymałość i znacząca ziarnistość lica, która sprawdza się bardziej w przypadku męskich rękawiczek skórzanych. Jest ona mniej elastyczna i nie gwarantuje, aż takiej wygody, jak skóra jagnięca. Co ważne, ma także mniejsze właściwości termiczne niż skóra jagnięca, tym samym słabiej utrzymuje ciepło.

Do grupy popularnych materiałów skórzanych zaliczyć można także skórę cielęcą, która jest grubsza i sztywniejsza niż pozostałe. Jej wytrzymałość zależy jednak od odpowiedniego wyprawienia, które nierzadko sprawia, że jej cena znacznie wzrasta. Największą wadą skór cielęcych jest mniejsza estetyka lica – posiada ona liczne pręgi i ślady po żyłach, a także niska elastyczność ograniczająca swobodę ruchu.

Rękawiczki damskie

napoLADY eco (czarny/szary)

129,00 

Rękawiczki damskie

napoFUR (brązowy)

259,00 

Rękawiczki męskie

napoDRIVE (brązowy/żółty)

249,00 

Rękawiczki męskie

napoSUEDE (czarny/granatowy)

289,00 

Rękawiczki męskie

napoSMART eco (czarny)

129,00 

Ekskluzywne odmiany skór na rękawiczki

Prócz najpopularniejszych rodzajów skór, dostępne na współczesnym rynku są także skóry jelenia, renifera czy pekari. Wykonane z nich rękawiczki zimowe są bardzo elastyczne, cienkie, a przy tym nie tracą swojej trwałości i wytrzymałości oraz zapewniają ciepło. Ze względu na ograniczoną podaż surowców są one jednak bardzo drogie, a także trudne do zdobycia – nie wszystkie sklepy internetowe, ale i stacjonarne podejmują się produkcji rękawiczek z tego typu skór.

Jaka skóra jest najlepsza na wykonanie rękawiczek? Odpowiadamy!

Jedną z najczęściej wykorzystywanych i najlepszych skór na rękawiczki jest skóra jagnięca. Istotnym faktem jest to, że jest ona najwytrzymalsza, a zarazem gwarantuje największą miękkość i elastyczność, dzięki czemu stanowi najlepszą z dostępnych skór do produkcji rękawiczek naturalnych. Mięciutka skóra wykazuje jednak dużą trwałość, zarówno jeśli chodzi o ścieranie, jak i pękanie wynikające z codziennego użytkowania. W przypadku skóry jagnięcej lico jest gładkie i regularne posiadające jedynie niewielką ilość uszkodzeń. Do najlepszych jagnięcych skór zalicza się te pochodzące z Etiopii lub z północnej Afryki jak np. z Tunezji.

Obok najlepszej skóry jagnięcej stoi skóra owcza, która wykazuje cechy podobne do jagnięcej – jedyną różnicą jest fakt, że pochodzi ona ze starszych i większych zwierząt, co wpływa na pogorszone parametry skóry. Skóra owcza, pomimo że jest wytrzymała, to jest jednak bardziej niż jagnięca podatna na uszkodzenia lica, dodatkowo jest ona znacznie mniej elastyczna, a tym samym nie trzyma ona fasonu i gorzej leży na dłoni. Pomimo gorszych parametrów, nadal świetnie sprawdza się w roli rękawic i stanowi tańszą alternatywę dla rękawiczek ze skóry jagnięcej.

Skóra jagnięca i owcza to najlepsze rodzaje skór naturalnych na rękawiczki. Należy jednak pamietać, że to, na jaki model się zdecydujemy, powinno być podyktowane przede wszystkim potrzebami i oczekiwaniami w kwestii galanterii skórzanej.

Rękawiczki męskie

napoDRIVE (czarny)

239,00 

Rękawiczki męskie

napoWOOL (czarny)

219,00 

Rękawiczki sportowe

napoTECH (czarny)

109,00 

Rękawiczki damskie

napoCLASSIC (czarny)

239,00 

Rękawiczki męskie

napoSPORT (czarny)

249,00 

Rękawiczki męskie

napoMODERN (czarny)

259,00 

Rękawiczki damskie

napoSTUD (czarny)

259,00 

Rękawiczki męskie

napoMEN (czarny)

259,00